skup-mieszkan-2021-czy-warto

Czy mamy prawo sprzedać nasze udziały w nieruchomości bez zgody współwłaścicieli?

skup-mieszkan-2021-czy-warto

Dla większości z nas współwłasność nieruchomości jak dom czy mieszkanie skojarzyć się może z małżonkami. Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że w sytuacji spadkowej także mówimy o współwłasności – ułamkowej. W tym wpisie prezentujemy jak od strony prawnej wygląda kwestia współdziedziczenia nieruchomości. Przedstawiamy też szczegóły odnośnie sprzedaży naszych udziałów w skupie mieszkań czy w inny możliwy sposób.  

Czy aby sprzedać swoje udziały w mieszkaniu muszę pytać o zgodę?

Warto przeczytać Sprzedaż mieszkania – co dalej?

Aby poprawnie odpowiedzieć na to pytanie potrzebujemy najpierw zapoznać się z pewnymi kwestiami dotyczącymi polskiego prawa. O transakcjach tego typu dowiemy się najwięcej z kodeksu cywilnego. Możemy w nim znaleźć dwa rodzaje współwłasności takie jak łączna i ułamkowa. Jak rozpoznać więc z jakim rodzajem kiedy mamy do czynienia?

Współwłasność ułamkową możemy odróżnić od pozostałej tym, że występują w niej konkretne udziały w danej rzeczy, które można bez problemu wyszczególnić. Z reguły są one także równe dla każdego współwłaściciela.  

W drugim przypadku – współwłasności łącznej nie jesteśmy w stanie takich udziałów wyszczególnić. Rodzaj ten możemy spotkać jedynie w obecności innej konstrukcji prawnej gdyż ten typ współwłasności nie występuje samodzielnie. Dobrym przykładem obrazującym taki stan rzeczy jest sytuacja małżeństwa, w której małżonkowie posiadają udziały w nieruchomości. Jest to rodzaj współwłasności łącznej ponieważ po zakończeniu małżeństwa udziały przestają istnieć. Pytanie więc o ewentualne sprzedanie udziałów w nieruchomości w skupie mieszkań nie ma w tym przypadku sensu.  

Sprzedając swoje udziały w nieruchomości bez zgody właściciela jest inną sytuacją kiedy mówimy o współwłasności ułamkowej. Taki przypadek jest dokładnie opisany w przepisach polskiego prawa i jego artykułach. Zapisy te odnajdziemy w kodeksie cywilnym, który opisuje samodzielną sprzedaż udziałów. Z artykułu 198 KC dowiemy się więc, że każdy kto jest współwłaścicielem danej nieruchomości może w dowolny sposób dysponować swoimi udziałami – dotyczy to również sprzedaży – i nie jest przy tym wymagane uzyskanie zgody innych współwłaścicieli. Inaczej ma się sprawa gdy chcemy mieszkanie lub dom wyremontować lub sprzedać w całości – takich czynności nie możemy samodzielnie podejmować mają jedynie udziały w nieruchomości. Dla każdej takiej czynności potrzebna będzie wiedza i zgoda pozostałych współwłaścicieli na co wskazuje artykuł 199 kodeksu cywilnego. Jeśli jednak naszym celem jest sprzedaż udziałów w skupie nieruchomości, to według polskiego prawa jak najbardziej możemy to uczynić i jest to w zakresie swobodnego dysponowania naszymi udziałami.  

W jaki sposób możemy uzyskać pewność, że posiadamy współwłasność ułamkową a nie łączną? Kiedy mówimy o sprawie spadkowej i prawach do udziałów w mieszkaniu zawsze stosowane są zasady współwłasności ułamkowej. Mamy więc udziały, które są definiowalne, równe i możliwe do określenia. Dokładnie z przepisami w tej materii możemy zapoznać się w artykule 1035 kodeksu cywilnego. Jeśli więc kiedykolwiek mielibyśmy wątpliwości znajdując się w takiej sytuacji warto zapamiętać tą liczbę i powołać się na ten artykuł.  

W jaki sposób sprzedamy nasze udziały nie posiadając zgody właściciela?

Jak już doskonale wiemy, nie potrzebujemy uzyskiwać zgody żadnego ze współwłaścicieli aby sprzedać nasze udziały w nieruchomości. Dla prawa nie ma też żadnego znaczenia z jakiego źródła dane udziały otrzymaliśmy ani komu chcemy je sprzedać w przypadku udziałów w nieruchomości ze spadku. Powołując się więc na przepisy prawa i artykuł 1036 kodeksu cywilnego w takich przypadkach współwłaściciel może dowolnie zarządzać swoimi udziałami i sprzedać je – na przykład w skupie nieruchomości.

Czy istnieje możliwość, że nie będziemy mogli sprzedać naszych udziałów? Niestety może się wydarzyć, że jeżeli nasza sprzedaż udziałów w danej nieruchomości będzie w jakiś sposób kolidowała z działaniami innego współwłaściciela, który również ma do niej prawa, może on zaprotestować i wstrzymać nasze działania. Takie działanie kieruje wtedy do sądu, który ostatecznie podejmuje decyzję czy doszło do naruszenia interesów innego współwłaściciela i czy ktoś inny byłby stratny na takiej transakcji. Jeżeli sąd uzna, że doszło do takiego naruszenia interesów zbywa wtedy udziały w rzeczy będącej spadkiem jak mieszkanie czy inna nieruchomość. Jeżeli znajdziemy się w takiej sytuacji możemy pomóc sobie i znaleźć inne rozprawy sądowe, które dotyczyły podobnych sytuacji i prześledzić jak się zakończyły.

Może cię zainteresować Sprzedaż domu w trakcie budowy – co warto wiedzieć?

Sprzedaż udziałów w skupie nieruchomości najlepszym rozwiązaniem?

Znając już szczegóły dotyczące współwłasności, jego rodzajów oraz przepisów prawnych dotyczących spraw spadkowych możemy być pewni, że bez problemu sprzedamy swoje udziały w mieszkaniu lub innej nieruchomości, ponieważ polskie prawo przewiduje taką możliwość. Jeśli stwierdzimy, że chcemy to zrobić możemy liczyć na fachową pomoc profesjonalnych firm z wieloletnim doświadczeniem i obecnością na rynku mieszkań. Tak zwane skupy nieruchomości są przedsiębiorstwami z ugruntowaną pozycją na rynku nieruchomości – bez problemu skupią od nas udziały w mieszkaniu a my otrzymamy w szybkim czasie gotówkę. 

Jeśli chcemy w szybki sposób pozbyć się kłopotliwych udziałów w nieruchomości będzie nam ciężko znaleźć na nie chętnego kupca. Ludzie często nie mają dużej wiedzy prawnej i obawiają się takiego zakupu nie wiedząc jakie konsekwencje prawne idą za zakupem udziałów w mieszkaniu. Jeśli zależy nam na czasie lub mamy problem ze znalezieniem chętnego kupca nie musimy się martwić. Wystarczy, że skontaktujemy się z jednym z dowolnych dostępnych skupów mieszkań, który wyceni nasze udziały i pomoże w trudnej sytuacji. W łatwy sposób możemy wtedy pozbyć się niechcianych udziałów w nieruchomości w dowolnym miejscu w Polsce i dodatkowo na tym zarobić.

+ posts
No Comments

Post A Comment

ZADZWOŃ