Jak sprzedać mieszkanie z lokatorem

Jak sprzedać mieszkanie z lokatorem? 2021

Jak sprzedać mieszkanie z lokatorem

Sprzedaż mieszkania z lokatorem nie należy do łatwych, aczkolwiek jest możliwa. Z prawnego punktu widzenia nie ma przeciwwskazań do sprzedaży lokalu mieszkalnego z lokatorem. Jednak warto zauważyć, że zakup nieruchomości na rynku wtórnym z lokatorem jest rzadkością, nie możemy całkowicie wykluczyć takiego stanu rzeczy. Zatem, jak sprzedać mieszkanie z lokatorem, aby nie popaść w kłopoty?

Warto przeczytać Co zrobić z zadłużonym mieszkaniem? 2021

Jak już wiemy, nie ma żadnych przeciwwskazań do sprzedaży mieszkania z lokatorem. Takie oferty sprzedaży mogą różnić się od cen rynkowych nawet o 30-50% ze względu na swoje obciążenie. Zazwyczaj sprzedaż takiego mieszkania odbywa się na licytacjach komorniczych i wtedy cena wywoławcza mieszkania z lokatorem może wynieść maksymalnie ⅔ wartości rynkowej. W takiej sytuacji obowiązkiem sprzedającego jest konieczność poinformowania o tym fakcie kupującego, gdyż w innym wypadku, jeśli informacja o lokatorach została zatajona, może dochodzić swoich praw na drodze sądowej.  Niestety, ludzie niechętnie podchodzą do nabywania nieruchomości z jakimikolwiek obciążeniami. To wszystko wynika z faktu, iż polskie prawo w nadmiernym stopniu chroni lokatorów, nawet tych niewywiązujących się ze swoich obowiązków, dlatego musimy liczyć się z tym, że zbycie takiej nieruchomości będzie wiązało się z pewnymi niedogodnościami, jak na przykład stosunkowo niska cena. Aby uniknąć nieprzewidzianych wypadków, najlepiej skorzystać ze wsparcia doświadczonej agencji, która wszystko dokładnie sprawdzi nasz skup nieruchomości.

Nasuwa się jeszcze jedno ważne pytanie: jak sprzedać mieszkanie z zameldowanym lokatorem?

W sytuacji, kiedy lokator, osoba zameldowana lub były właściciel, który podpisał umowę kupna-sprzedaży mieszkania, nie chce go opuścić, możemy złożyć wniosek o eksmisję w sądzie. Gmina powinna zapewnić miejsce do mieszkania takiej osobie. Możemy również sami podjąć się tego zadania. Niestety rozpatrzenie wniosku o eksmisję może trwać bardzo długo. Właściciel nieruchomości może ubiegać się o odszkodowanie z tytułu długiego oczekiwania na eksmisję niechcianego lokatora.

Może cię zainteresować Czy można sprzedać mieszkanie po rozwodzie?

Co zrobić w przypadku, kiedy kupimy mieszkanie z lokatorem?

Kiedy nabyliśmy mieszkanie z lokatorem co zrobić, aby zamieszkujące osoby lokal dobrowolnie go opuściły?

W przypadku, kiedy podejmiemy decyzję o zakupie mieszkania, w którym przebywają zameldowane osoby, należy pamiętać, że problem ich eksmisji spada na Ciebie. Osoby zamieszkujące lokal muszą dobrowolnie go opuścić. Niedozwolone jest stosowanie działań przymusu czy czynności, które celowo uprzykrzają lokatorom życie, gdyż może to się skończyć w sądzie. 

Dodatkowym problemem jest to, że kiedy niechciany lokator uchyla się od płatności to Ty jako właściciel nieruchomości jesteś odpowiedzialny za tę czynność. Jeśli osoba zamieszkująca lokal nie chce go dobrowolnie opuścić, możesz rozpocząć postępowanie o eksmisję. Trzeba jednak liczyć się z tym, że ta procedura jest niezwykle żmudna i potrafi trwać nawet kilka lat, gdyż gmina musi zapewnić eksmitowanym osobom lokal zastępczy, a tych zazwyczaj brakuje. Pocieszający jest fakt, że lokal zastępczy możesz znaleźć na własną rękę, a w przypadku długiego oczekiwania na mieszkanie od gminy, przysługuje Ci odszkodowanie.

Zakup mieszkania z lokatorem 2021

Wbrew pozorom chętnych na zakup mieszkania z lokatorem jest dosyć dużo. Dlaczego tak się dzieje i kto kupi mieszkanie z lokatorem

Od dawna wiadomo, że inwestycje w nieruchomości są bardzo opłacalne ze względu na niską stopę procentową, która przekłada się na niskie koszty kredytów oraz małe oprocentowanie lokat, dla których nieruchomości stały się alternatywą. Jak można zaobserwować, wciąż rośnie popyt na mieszkania przeznaczone do wynajmu, co jest kolejnym argumentem do tego, aby kupić mieszkanie właśnie w tym celu. Logiczne jest to, że każdy inwestor szuka najlepszych okazji cenowych, a takie najszybciej znajdziemy na licytacjach komorniczych. 

Licytacje komornicze charakteryzują się tym, że ceny lokali zazwyczaj są o wiele niższe od cen rynkowych, szczególnie w sytuacji, kiedy lokal mieszkalny nie sprzeda się podczas pierwszej licytacji i komornik wyznaczy kolejny termin. Wówczas cena wywołania jest dodatkowo obniżana. Różnice sięgają 30% lub więcej, jeśli mamy szczęście i licytantów nie ma zbyt wielu. Dość często zdarza się jednak, że właściciele takich nieruchomości nie chcą współpracować z komornikiem, w efekcie czego kupujący nabywa mieszkanie z lokatorem.

Mieszkanie sprzedane z lokatorem jest całkowicie zgodne z prawem. Kupujący musi zostać o tym poinformowany przed podpisaniem umowy. Licytantowi należy również przedstawić sytuację prawną nieruchomości. Bardzo ważne jest, aby zwrócić szczególną uwagę na prawa osób trzecich do nieruchomości, które wpisane są do działu III księgi wieczystej Jeśli bowiem okaże się, że lokatorowi przysługuje prawo dożywocia, czyli innymi słowy, że może mieszkać w danym lokalu do śmierci, to nie będzie go można z niego usunąć w żaden sposób, a potencjalny nabywca będzie musiał taki stan zaakceptować.

No Comments

Post A Comment

ZADZWOŃ