zadłużone-mieszkanie-2021

Co zrobić z zadłużonym mieszkaniem? 2021

zadłużone-mieszkanie-2021

Do zadłużenia mieszkania może dojść w przypadku, kiedy właściciel nieruchomości nie uregulował należności do spółdzielni lub kiedy mieszkanie obciążone jest hipoteką. Są to dość problematyczne sytuacje w szczególności, kiedy chcemy sprzedać nieruchomość, ponieważ kupujący może wymagać od nas zaświadczenia o niezaleganiu z opłatami. Kolejnym przykładem jest sytuacja, gdy mieszkanie jest obciążone innymi niż hipoteka długami właściciela. Wówczas jego wierzyciele mogą wszcząć egzekucję w stosunku do nieruchomości, czego w ich imieniu i na ich wniosek faktycznie dokonuje komornik. Tak więc, w sytuacji, kiedy posiadamy zadłużone mieszkanie co robić musimy, aby pozbyć się problemu? 

Warto przeczytać Czy można sprzedać mieszkanie po rozwodzie?

Zadłużone mieszkanie jest problemem wielu polaków, w szczególności kiedy nieruchomość zajęta jest przez komornika. Taka sytuacja powinna zmobilizować dłużnika do znalezienia rozwiązania, aby spłacić jak najszybciej dług. Jednak zaciąganie kolejnych pożyczek na spłatę długu nie wchodzi w rachubę, ponieważ w ten sposób popadniemy w kolejne długi i nie będzie szans na ich spłatę. Jeżeli już koniecznie musimy się zapożyczyć, warto pomyśleć o pożyczce prywatnej. najlepiej od kogoś znajomego lub rodziny. Tu mamy możliwość dogadać się na dogodne warunki spłaty. W przypadku kiedy mamy kilka pożyczek, można zastanowić się nad ich konsolidacją. Jednak w przypadku, kiedy nie mamy możliwości pożyczki lub innej formy zdobycia gotówki na nasze zaległości, sprzedaż zadłużonego mieszkania może okazać się jednym z rozsądnych rozwiązań na pozbycie się problemu.

Jak sprzedać zadłużone mieszkanie?

Sprzedaż zadłużonego mieszkania nie należy do prostych procedur ze względu na dużą konkurencję rynkową. Na rynku nieruchomości największą popularnością cieszą się mieszkania bez żadnych obciążeń, dlatego  ogłoszenia na popularnych portalach nie stanowią dobrej odpowiedzi na pytanie, jak sprzedać zadłużone mieszkanie

Osoby z dużym zadłużeniem najczęściej podejmują decyzję o sprzedaży mieszkania w momencie, kiedy sąd już zdecydował o sprzedaniu mieszkania w drodze licytacji komorniczej. Należy liczyć się z faktem, że sprzedaż zadłużonego mieszkania zwykłemu nabywcy jest bardzo trudna. Każdy kto szuka swoje wymarzone lokum, chce po prostu szybko się przeprowadzić i uniknąć wszelkich kłopotów dotyczących zadłużenia nieruchomości.

Dobrym przykładem na pozbycie się kłopotu w postaci zadłużonego mieszkania są agencje nieruchomości, które prowadzą skup nieruchomości m.in. tych zadłużonych. Nasz skup nieruchomości chętnie kupi nieruchomości w kredycie, obciążone hipoteką czy z wypowiedzianą umową kredytową. Bez problemu można sprzedać nam  nieruchomość  nad nieruchomością zajętą przez komornika, czy taką, gdzie zadłużenie wynika z niepłaconego czynszu. Można sprzedać nam każdą nieruchomość obciążoną długami. Takie rozwiązanie jest bardzo korzystne, ponieważ szybko pozbywamy się długów i zyskujemy wreszcie upragniony spokój. 

Jak sprawdzić czy mieszkanie nie jest zadłużone?

Zakup mieszkania jest niewątpliwie jedną z najważniejszych decyzji w życiu, dlatego aby uniknąć przykrych niespodzianek, należy jeszcze przed transakcją dokładnie sprawdzić stan prawny nieruchomości, zadłużenie publicznoprawne – podatek od nieruchomości, obciążenie wobec spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej, stan uregulowania płatności wobec dostawców mediów oraz inne elementy określające nieruchomość. Ze względu na to, że w grę wchodzą niemałe pieniądze, należy upewnić się, czy kupowana nieruchomość wolna jest od jakichkolwiek obciążeń. Zatem, jak sprawdzić czy mieszkanie nie jest zadłużone, aby później nie ponosić przykrych konsekwencji? 

Warto przeczytać Sprzedaż mieszkania z lokatorem lub najemcą 2021

Najważniejszym dokumentem, który określa stan nieruchomości jest księga wieczysta. Na prośbę kupującego sprzedający powinien udostępnić numer Księgi Wieczystej danego mieszkania czy domu, dzięki czemu będzie mógł przejrzeć jej treść. Możemy to zrobić przez internet w Centralnej Bazie Danych Ksiąg Wieczystych na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości lub bezpośrednio w sądzie rejonowym właściwym ze względu na położenie nieruchomości. Na szczególną uwagę zasługuje dział IV dotyczący hipoteki, bo tu znajdują się informacje o ewentualnych obciążeniach nieruchomości. 

Dodatkowo chcąc dowiedzieć się, jak sprawdzić czy mieszkanie jest zadłużone, warto dowiedzieć się czy mieszkanie nie jest obciążone długiem czynszowym wobec spółdzielni mieszkaniowej czy wspólnoty mieszkaniowej. W tym celu można samemu udać się do spółdzielni mieszkaniowej, do której przynależy mieszkanie i poprosić o informacje w zakresie opłat czynszowych danego mieszkania, bądź zażądać od sprzedającego mieszkanie aktualnego zaświadczenia o niezaleganiu w spłacie czynszu wydanego przez spółdzielnię mieszkaniową. 

Kolejną istotną rzeczą, o której powinien wiedzieć kupujący jest to, czy w mieszkaniu lub domu nie są zameldowane żadne osoby. W tym celu może żądać od właściciela nieruchomości stosownego zaświadczenia, lub udać się z nim do wydziału meldunkowego urzędu gminy, ponieważ takie informacje nie są udzielane osobom postronnym. Jest to ważny punkt na liście rzeczy do sprawdzenia, ponieważ pozbycie się osoby zameldowanej z mieszkania, nawet jeśli już nabyliśmy jego własność, może być trudne i zająć sporo czasu.

Kiedy widzimy, że sprzedający dąży do tego, aby szybko i w atrakcyjnej cenie sprzedać swoje mieszkanie, potencjalny nabywca takiej nieruchomości powinien działać ostrożnie i starać się objąć kontrolą wszystkie elementy określające nieruchomość i jej stan prawny tak, aby w przyszłości uniknąć przykrych niespodzianek.

Nabycie mieszkania z tzw. ”czystą kartą” daje nabywcy zadowolenie oraz spokój wewnętrzny z dokonanego przedsięwzięcia.

No Comments

Post A Comment

ZADZWOŃ